313892
Book
In basket
"Kiedy igram z moją kotką, któż wie, czy ona bardziej nie bawi się mną niż ja nią?" Michel de Montaigne
Na przestrzeni dziejów - w zasadzie już od neolitu - kot wywierał nieposkromiony wpływ na społeczeństwa i kultury: albo jako bóstwo, albo jako demon, a obecnie jako superbohater i cesarz mediów społecznościowych. Tak czy siak, od dawna wiadomo, że koci początek jest ściśle związany z naszym.
Kot - maskotka żołnierzy i poszukiwaczy przygód, muza pisarzy, artystów i mężów stanu - zapewnia komfort i inspirację. Nigdy nie jest służalczy ani zwyczajny, zawsze elegancki i nieprzenikniony. Przez wieki odgrywał fundamentalną rolę w kształtowaniu się cywilizacji. Nie powinno zatem dziwić, że pod naszą opieką żyje ich pond sześćset milionów.
Laura Vocelle, wybitna znawczyni kotów i ich historii, opowiada, co łączy kobiety (nie tylko czarownice) i koty. Wyjaśnia, dlaczego uważa się, że czarny kot przynosi pecha, i dlaczego jego wizerunek na statkach i samolotach miałby przynosić szczęście. To oczywiście wierzchołek góry lodowej. W końcu Leonardo da Vinci, wielki artysta i wynalazca, zwykł mawiać, że „nawet najmarniejszy kot jest arcydziełem”. Oprócz odpowiedzi na te i wiele innych pytań - omówionych barwnym językiem, pełnym humoru i czułości - czytelnicy znajdą też ponad 150 ilustracji i zdjęć.
Media files:
Availability:
Wypożyczalnia Główna
There are copies available to loan: sygn. 379561 (1 egz.)
Notes:
Tytuł oryginału: Revered and reviled : a complete history of the domestic cat, 2017
Bibliography, etc. note
Bibliografia na stronach [345]-359.
Reviews:
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again